Tutaj zacznę od historii, która zdarzyła się nam w tym roku..

Dziele się swoimi doświadczeniami ku przestrodze dla innych..

Szykowałam się na wieczór panieński swojej przyjaciółki i jednym z moich zadań było zrobienie dzień wcześniej tortu w kształcie pierścionka z brylantem. Mając takie wyzwanie postawiłam sobie jeszcze wyżej poprzeczkę, gdyż na bieżąco wymyślałam smak tortu oraz jego wygląd. Ostatecznie stanęło na mieszankę waniliowo-czekoladową i przy pieczeniu czekoladowego biszkopta dodałam oczywiście kakao, a zamiast cukru tym razem użyłam ksylitolu. Po upieczeniu, biszkopt odłożyłam do ostudzenia, a następnie wycięłam delikatnie nożem wzniesienie, które powstało podczas pieczenia, do uzyskania równej powierzchni. Mając sto rzeczy na blacie, stole, ten mały kawałek ciasta położyłam dosłownie na chwilę na krześle, aby móc zrobić miejsce na blacie i go przełożyć.. dosłownie zrobiłam krok w stronę blatu, odwróciłam się i nawet nie wiem kiedy, a Pixel zaczął już podgryzać biszkopt..

Szybko zareagowałam, Pixel automatycznie przestał go jeść i w pierwszym momencie pomyślałam “pies nie może jeść kakao”, ale widząc, że nie zdążył zjeść za dużo to wyszłam z założenia, że wszystko będzie ok. Za to mojego Męża coś tknęło i zapytał się mnie czy w tym cieście był ksylitol? Ku mojemu zdziwieniu na pytanie (my na co dzień nie używamy ksylitolu) odpowiedziałam, że “tak” i na to usłyszałam, że “pies nie może jeść ksylitolu”.. każdy z nas wrócił dosłownie na chwilę do swoich obowiązków, ale podświadomie nie dawało nam to spokoju i obydwoje, dość szybko, dosłownie w tym samym czasie wpisaliśmy w google “co zrobić jak pies zje ksylitol z czekoladą”, czyli podwójną dawką (co się później okazało) psiej trucizny..

Czytając jak psy reagują na ksylitol dostałam wielkiej paniki, okazało się, że przez nawet najmniejszą ilość ksylitolu pies może uszkodzić sobie wątrobę, nerki, co spowoduje poważną chorobę, a co gorsze może również stracić życie. Na szybko doczytaliśmy, że najważniejsza jest szybka reakcja, jak i spowodowanie u psa wymiotów, aby ksylitol nie zaczął się trawić, a następnie udać się jak najszybciej do weterynarza na badanie poziomu cukru..

Pixel na szczęście szybko zareagował na metodę połknięcia wody oczyszczonej z wodą, kolejny plus całej sytuacji, że mieliśmy blisko klinikę weterynaryjną, ale i tak miałam z tyłu głowy najgorsze myśli i strasznie bałam się co może z tego wszystko wyniknąć i to tak naprawdę przez głupotę, bo kawałek biszkopta został położony na chwilę na krzesło.. Szykując się do wyjazdu do kliniki, w międzyczasie zadzwoniłam tam dopytując się, czy coś jeszcze możemy więcej zrobić (usłyszałam, że tylko przyjechać), a następnie po przyjeździe przyjęli nas praktycznie poza kolejnością. Na miejscu w pierwszej kolejności musiała być wykonana gazometra, aby zobaczyć na jakim poziomie jest cukier..

Czemu ksylitol jest szkodliwy dla psów?

Bo ksylitol to jedyny cukier, który nie jest trawiony przez psy!

Psie sprawy - ksylitol
Pixel patrzał kiedy skończy się kroplówka

W pierwszym badaniu wyszło, że Pixel miał cukier w dolnej granicy normy, więc nie było pewności w którą stronę to wszystko idzie. Dostał kroplówkę i po kolejnej gazometrii, poziom cukru był już w normie. Uf, w tym momencie wiedzieliśmy, że nic nie zagraża życiu naszego psiaka, ale dalej nie było wiadomo, czy nie zostały uszkodzone jakieś organy. Po kilku dniach zgodnie z zaleceniami weterynarza udaliśmy się na badania krwi i wyszły (nie duże) zmiany wątrobowe, otrzymaliśmy leki, Pixel codziennie dzielnie je przyjmował, a po miesiącu wykonaliśmy ponownie badania i wyniki wyszły pozytywnie – wątroba doszła do siebie i na szczęście wszystko się dobrze skończyło. 🙂

Możecie się domyślać ile nas to nerwów i stresu kosztowało, ale od tamtej pory nauczkę mam do końca życia. Na krześle w naszym domu nie ma odkładanego już żadnego jedzenia. 😉 Oczywiście mam świadomość, że na takie rzeczy często nie mamy wpływu – są też psiaki co i z blatu ukradną kawałek mięska, czy nawet czekolady. 😉

A teraz małe podsumowanie:

Co może się stać gdy pies zje ksylitol?

  • Po spożyciu ksylitolu powyżej 0,1 g / kg wagi psa, może spowodować zagrażający życiu niski poziom we krwi – hipoglikemia może nastąpić nawet w ciągu 10-15 minut,
  • Poważne problemy zdrowotne oraz śmierć może nastąpić przy zjedzeniu powyżej 0,5 g / kg wagi psa, a może się to skończyć niewydolnością wątroby, ostrą martwica wątroby, czy niewydolnością nerek.

Objawy po zjedzeniu ksylitolu:

  • złe samopoczucie, wymioty, dreszcze, zaburzenia koordynacji ruchu, jak i poważne problemy zdrowotne, śmierć,
  • pierwsze objawy mogą pojawić się już po 10-30 minutach od zjedzenia ksylitolu,
  • po zjedzeniu gumy do żucia przez psa, w której zamiast cukru znajduje się ksylitol objawy mogą się pojawić nawet po 12h.

Jak zachować się po spożyciu przez psa ksylitolu:

  • szybko reaguj,
  • oszacuj mniej więcej ile zjadł Twój pies ksylitolu – jest to potrzeba informacja dla weterynarza,
  • przygotuj wodę utlenioną w połączeniu z wodą, aby spowodować wymioty psa (proporcja 1 łyżka wody utlenionej na 1 łyżkę wody),
  • jedź jak najszybciej do weterynarza/kliniki weterynaryjnej.
Pixel w klinice weterynaryjnej po zjedzeniu kakao i ksylitolu

Jak to psiaki, wszystko by chciały zjeść i posmakować, ale to My jesteśmy odpowiedzialni za te zwierzaki i musimy zwracać uwagę na to co jedzą. I kto by pomyślał, że np. taka mała guma do żucia mogłaby zaszkodzić psu? Musimy oddzielić jedzenie dla ludzi i dla psów, nigdy nie wiemy w którym daniu może znajdować się np. ksylitol.

Zapraszam również do wpisu Psie spożywcze trucizny – czego nie mogą jeść psy – poznaj wszystkie produkty, których nie mogą jeść psiaki.

omentarze

  1. Mnie to trochę przeraża – ksylitol szkodzi psu, a ludzie pochłaniają go kilogramami. Wiem, że psi organizm inaczej reaguje na wiele składników spożywczych, ale mam wrażenie, że ludzie i tak przesadzają, przeceniając jego możliwości…

Napisz komentarz