Wybór farby dzieli się na dwa etapy: rodzaj, a następnie kolor. 🙂 A w sklepach od koloru do wyboru, a wybór jest bardzo ciężki.. mnóstwo rodzai, producentów, przedział cenowy, kolory.. Odnośnie koloru to możesz zakupić próbkę w sklepie i wypróbować na swojej ścianie, ale co z resztą? 🙂

Rodzaje farb i ich właściwości:

 • Farba emulsyjna (inaczej dyspersyjna) – najbardziej popularny rodzaj farby, który wybieramy do malowania ścian oraz sufitów, odmianami farby emulsyjnej jest farba akrylowa, lateksowa, i winylowa.
 • Farba akrylowa – farba nadająca się do zmywania oraz odporna na wszelkie zabrudzenia.
 • Farba lateksowa – farba mocniejsza, odporniejsza na zmywanie oraz na zabrudzenia. Sprawdza się również bardzo dobrze w pomieszczeniach z wilgocią.
 • Farba winylowa – farby trwałe, twarde, nie żółkną z upływem czasu. Należą do szybko brudzących, ale jednocześnie są łatwe do czyszczenia, ale zdecydowanie nie do intensywnego szorowania. Nie nadają się do pomieszczeń z dużym poziomem wilgoci.
 • Farba teflonowa – właściwości teflonu są najbardziej znane w kuchniach, aneksach jadalnych, biurach, korytarzach itp. Bardzo odporne na szorowanie, a  jednocześnie do powłoki nie przywiera kurz, ani brud.
 • Farba ceramiczna – farba produkowana na bazie farb lateksowych, jest bardzo odporna na  wszelkie ścierania, nawet przy zastosowaniu produktów chemicznych. Dodatkowy atut to ochronna warstwa, która zapobiega także przywieraniu brudu.
 • Farba z dodatkiem nanocząsteczek – idealna farba dla mieszkań palaczy oraz do kuchni. Oczywiście chroni przed brudem, ale co najważniejsze nie wchłania zapachów.

Nie zapomnij również o tym:

 • Dodatkowo mamy do wyboru farby błyszczące, matowe, satynowe. Wersja matowa uznawana jest za najczęściej stosowaną, pozwala ukryć różne drobne niedoskonałości ściany. Za to wersja błyszcząca jest typowo dekoracyjna – przy dużym oświetleniu są widoczne niedociągnięcia ściany (np. rysy).
 • Farby również dzielą się na pomieszczenia. Zwróć uwagę na to do jakiego pomieszczenia kupujesz farbę, np. w łazience warto, aby farba była odporna na wilgoć, a w pokoju dziecka, czy w salonie, warto użyć farby odpornej na czyszczenie.
 • Na pudełku farby jest oznaczenie odporności na ścieranie. I. – najbardziej odporne, z możliwością ścierania, ale i opcja najdroższa. II. – farby, które powinny wytrzymać zmywanie na mokro. III – farby delikatne, których lepiej nie czyścić wodą, a jedynie wycierać na sucho.
 • Pamiętajcie, że również dostępne są niestandardowe farby, m.in. farba tablicowa i magnetyczna. 🙂

W skrócie, reasumując. 😉 Od lat stosuje farby lateksowe do malowania ścian, czy sufitu i największe zaufanie moje wzbudził producent Beckers. 🙂

A jakie Wy wybieracie farby? producenta? Jakie są Wasze doświadczenia?

jak wybrać najlepszą farbę do malowania ścian Gonić Marzenia

Napisz komentarz